divendres, 24 d’abril del 2020

Celebrant Sant Jordi confinats


Ahir va ser la Diada de Sant Jordi, engany ha sigut una mica diferent que la resta d'anys. Enlloc de passejar per les parades de la Rambla Nova escollint llibres i roses ens ha tocat celebrar-ho de manera virtual. Per això ens hem volgut afegir a l’iniciativa #ElMeuLibreÉs del departament de Cultura de l'Ajuntament de Tarragona i compartir les nostres lectures preferides amb tots valtrus.

Aquí teniu el conjunt de recomanacions que han fet els nostres socis sobre els llibres que més els agraden, la gran majoria relacionats amb jocs.


El nostre president, @athalbert diu que #ElMeuLlibreÉs La mort d'Artur de Sir Thomas Malory, elaborat a partir de recollir les meravelloses llegendes artúriques i que ha inspirat el joc de rol Pendragón de l'editorial @Nosolorol.


 Per al nostre soci LudicDarwin #Elmeullibreés "El despertar del Leviatán", de l'autor seudònim James S.A. Corey, primera novel·la de la antología sci-fi en la que es basa la sèrie de ciència-ficció "The expanse" i els jocs de taula i rol amb el mateix nom que la sèrie.El @Jbeast1000 diu que #ElMeuLlibreÉs l'edició anotada, d'editorial Akal, de les històries de Sherlock Holmes (d'on prové el nom del club). Si voleu superar a Sherlock, podeu intentar resoldre els casos al joc Sherlock Holmes detective asesor de l'editorial @Edgeent


Per @JordiGreenhill #ElMeuLlibreÉs Aves de Europa de l'editorial Lynx, ideal per iniciar-se en l’ornitologia i identificar quina espècie heu vist. Per relaxar-vos podeu jugar al “Wingspan”, un joc familiar, amb una producció i unes il·lustracions espectaculars de@MalditoGamesES

El nostre tresorer, el @Deividsaved diu que #ElMeuLlibreÉs Guerra Mundial Z de Max Brooks, un llibre increïblement confeccionat a partir d'entrevistes que ens expliquen un apocalipsi zombi que ha patit la humanitat. Inspirador de jocs de zombis com ZCorps d'@holocubiertaPel nostre club #ElMeuLlibreÉs el Dungeons& Dragons original de Gary Gygax i Dave Arneson i tots els llibres que van inspirarlo recollits al Apèndix N. La seva influència cultural ha estat immensa i per això existim. La 5a edició d"aquest llibre/joc l'edita @Edge_Ent
La nostra sòcia @kimus84 diu que #ElMeuLlibreÉs Atari: el reino de los cuadrantes de
@Ivorwen3 un món on el Comitè Anticiència es troba qüestionat. Ha inspirat el joc #Mythsgate de l'editorial @Guerrademitos .El Marc diu que #ElMeuLlibreÉs  Mart Vermell, llibre que inspira el joc TerraformingMars editat per
@malditogames, on seguim a un grup de colonitzadors. Les tensions entre el bloc soviètic i el nord-americà es reprodueixen a petita escala en un moment crucial per a la humanitat.


En @carrasclet1714 recomana "Els Fills d'Hurin" (editat per @grup62 ) de J.R.R. Tolkien i ambientat a la Terra Mitjana que ha inspirat grans jocs com #ElAnilloUnico (rol) i #LaGuerraDelAnillo (taula), ambdós de @Deviriberia #ElMeuLlibreÉsEl nostre soci Javi diu que #ElMeuLlibre És Tormenta Fatídica, el primer de la saga Harry Dresden de Jim Butcher, que explica les aventures (i desventures) d'un mag modern en l'època actual. El llibre a més del joc de rol inspirat en ell, The Dresden Files, els edita @Nosolorol


El nostre soci Héctor diu que #ElMeuLlibreÉs "El Hobbit", escrit per "J.R.R. Tolkien" el 1937 per l'editorial "George Allen & Unwin". Aquest llibre junt amb "El Senyor dels Anells", ha inspirat el joc de rol "El anillo único" que ha estat traduït al castellà per @DevirIberia.

Pel Raül #ElMeuLlibreÉs "Mira'm als Ulls" de Miriam Hatibi, un que ens parla de la convivència i ens apropa a la vida dels nouvinguts magrebins i els seus descendents. No tot serà fantasia o sci-fi i a naltros ens agrada acollir a qualsevol (sobretot si vol jugar amb nosaltres).


Pel nostre soci @mar_helado #ElMeuLlibreÉs La Saga d'Elrc de Melniboné que narra les aventures d'Elric i la seva espasa-dimoni Portadora de Tempestes. Un clàssic atemporal que tant joves com adults poden gaudir i ha inspirat el joc de rol Elric/Stormbringer.


Per la nostra sòcia @SubiraUrsula #ElMeuLlibreÉs La pell freda d'Albert Sánchez Piñol. Terror d'un caire Lovecraftià en català que es pot jugar amb La Llamada de Cthulhu d'@Edge_Ent

El nostre soci Christian diu que #ElMeuLlibreÉs El juego de Ender d'Orson Scott Card, un llibre de ciència-ficció sobre un nen que és educat per anar a la guerra i sobre quins són els límits morals dels governs.


Per a la @nuketa #ElMeuLlibreÉs “L’Origen de les espècies” del Charles Darwin, una obra fonamental de la literatura científica que ha inspirat la creació del joc "On The Origin of species" editat per@mont_taber

El nostre soci Andratx diu que #ElMeuLlibreÉs “Elric de Melniboné” el primer de tota la saga de l’emperador albí que va inspirar els jocs de rol Stormbringuer i el seu successor Elric.

Com és l’ #AnyPerucho #ElMeuLlibreÉs també Les històries Naturals, un relat sobre la caça d’un vampir català a la Guerra Carlina que es pot jugar amb Vampiro 5a edició de @Nosolorol

Per al @JordiGreenhill #ElMeuLlibreÉs la saga de “Cançó de gel i foc”. A més podeu jugar a “Juego de tronos”, el joc de taula, una experiència única on cada jugador portarà una de les cases mítiques i lluitarà per l’hegemonia de Ponent.

El @Jbeast1000 també ens recomana les novel·les sobre el samurai Miyamoto Musashi realitzades per Eiji Yoshikawa, publicades per la editorial Quaterni. I si ho vols viure de més aprop pots jugar a la Batalla por Rokugán, de la ed. @FFGames_ES on seràs un senyor feudal japonés.


Per al @JordiGreenhill #ElMeuLlibreÉs també és “La crida de Cthulhu” d'H.P Lovecraft. I si sou fans de la mitología que va crear aquest autor, no us podeu perdre “Arkham horror”, un joc cooperatiu on intentarem evitar que un primigeni invadeixi la Terra sense acabar bojos.

Per al @jbeast #ElMeuLlibreÉs els llibres de Harry Potter de la ed. Empúries que ens permeten entrar dins un fantàstic món ple de màgia. També podràs viure els 7 anys d’estudis a la famosa escola Hogwarts amb el joc de cartes de Harry Potter Hogwart`s battle editat per Usaopoly.

Per a la @SubiraUrsula #ElMeuLlibreÉs Les Històries de Terramar, d'Ursula K. LeGuin. #dracs i #màgia ? Sí! #antropologia #feminisme i #anarquisme, també!


Per a la socia @nonestop #ElMeuLlibreÉs "Esquivant la mort" (Josh Bazell, ed Bromera). Un metge d'urgències és, en realitat, un assassí a sou que s'amaga de la màfia i té 24 h per enfrontar-se als seus secrets. Impossible deixar-lo a mitges ^^


Per al @JordiGreenhill #ElMeuLlibreÉs també és “El petit príncep”. Mai un llibre sobre les aventures d’un nen m’havia fet reflexionar tant. Si us agraden el llibre i les il·lustracions heu de provar “El principito”,un joc familiar amb un punt d'estratègia editat per@ludonaute

El @Jbeast1000 també ens comenta que pots continuar la història de les pel·licules classiques de Star Wars amb el comics de la editorial @PlanetadComic i també amb el joc de taula de Carcassonne Star Wars de l'editorial @DevirIberia . #ElMeuLlibreÉs


Per al @JordiGreenhill #ElMeuLlibreÉs la col·lecció de Les tortugues Ninja, si vau veure els dibuixos de petits us encantarà aquesta reedició del 2012 per IDW. A més podeu jugar al joc de taula, en què un jugador portarà el clan del peu del Trinxant i els altres les Tortugues.


Pel @jbeast1000 #ElMeuLlibreÉs els comics de Sherlock Holmes ja que adora ficar-se a la pell de Sherlock Holmes o del seu ajudant Dr. Watson i resoldre quatre investigacions especialment delicades en aquests jocs en forma de còmic que edita @MasQueOcaNuestra socia Paqui nos dice #ElMeuLlibreÉs El guardian invisible, de Dolores Redondo. Tiene grandes dosis de intriga y suspenso con un toque de misterio y momentos para poner los pelos de punta. Una investigadora debe descubrir la verdad sobre un asesinato...Sara (9 años), hija de nuestra socia Paqui, nos dice que #ElMeuLlibreÉs “Diario de coco” de Lotus Club. Explica la vida de una niña llamada Coco que escribe un diario. El padre es veterinario y tiene que salvar a unos caracoles. Coco decide ayudarlo haciendo dibujos, cupcakes,...

Pel @Jbeast1000 #ElMeuLlibreÉs és les divertides i esbojarrades aventures d'aquest grup de superherois juvenils "Teen titans GO!". Les pots disfrutar
llegint els comics de DC que edita @ECCComicClub, i també pots viure les aventures amb el joc de cartes editat per @Cryptozoic


I per acabar el nostre president @athalbert que també diu #ElMeuLlibreÉs Neuromante de W. Gibson, una de les principals obres Cyberpunk sobre futurs/presents amb empreses monopolístiques i una internet present a tot arreu i que ha inspirat jocs de rol com Cyberpunk o Shadowrun.

Cap comentari:

Publica un comentari a l'entrada

Nota: Només un membre d'aquest blog pot publicar entrades.